Ochrona nóg: jak można o nią zadbać?

Ochrona nóg: jak można o nią zadbać?

Środki ochrony osobistej tworzą bardzo obszerną kategorię produktów, których zadaniem jest zapewnienie pracownikowi maksymalnego bezpieczeństwa w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Wiele spośród tych przedmiotów rekomenduje się na stanowiskach specjalistycznych, jednak niezależnie od tego, jakie prace wykonujesz na co dzień, szczególną uwagę powinieneś zwrócić na ochronę nóg. Dolne kończyny są bardzo narażone na różnego rodzaju kontuzje i urazy, w tym na tyle poważne, że mogą spowodować długą przerwę w pracy. Mało tego: brak odpowiedniej ochrony nóg nierzadko prowadzi do groźnych wypadków, włącznie z tymi ze skutkiem śmiertelnym (np. poślizgnięcie się i upadek ze znacznej wysokości).

Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że ochrona nóg powinna być dla Ciebie priorytetem – zarówno jeśli jesteś pracodawcą, jak i pracownikiem czy też wykonujesz różne roboty we własnym domu, warsztacie, ogrodzie etc. W jakie środki ochrony nóg warto zainwestować? Sprawdź nasze propozycje.

Dlaczego należy zainwestować w środki do ochrony nóg?

Nogi są najintensywniej eksploatowanymi częściami ciała człowieka – a już na pewno na stanowiskach wymagających pracy fizycznej. To wystarczający argument przemawiający za tym, aby podejść poważnie do kwestii ochrony nóg. Są one narażone na różnego rodzaju czynniki ryzyka, takie jak:

  • Ostre przedmioty
  • Śliska podłoga
  • Wilgoć
  • Przewody
  • Progi
  • Twarde powierzchnie
  • Chemikalia
  • Niska lub wysoka temperatura

W dodatku należy pamiętać, że wszelkie urazy nóg są bardzo kłopotliwe dla pracownika, a tym samym dla jego pracodawcy. Prosty przykład: skręcona kostka, czyli w gruncie rzeczy niegroźna kontuzja, w zasadzie uniemożliwia dalszą pracę i wymaga minimum kilkudniowego leczenia. Tego typu urazom można dość łatwo zapobiec stosując się do podstawowych zaleceń BHP w zakresie używania środków ochrony osobistej. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim obuwie, na którym też skupiamy się w naszym poradniku.

Rada

Do kategorii środków ochrony nóg zaliczymy również akcesoria używane na specyficznych stanowiskach, jak nakolanniki, ochraniacze na piszczele itp.

Obuwie gumowe

Jest rekomendowane zawsze wtedy, gdy czynnikiem ryzyka jest kontakt ze środkami chemicznymi, wilgocią oraz istnieje ryzyko poślizgnięcia się. Obuwie gumowe zapewnia bardzo dobrą ochronę nóg przed pracą w warunkach podwyższonej wilgotności, dlatego standardowo stosuje się je chociażby w branży przetwórczej, rolniczej, drzewnej, leśnej, w rybołówstwie, ogrodnictwie etc.

Sprawdź obuwie gumowe w sklepie internetowym tara BHP

Półbuty

Należą do zdecydowanie najpopularniejszych środków ochrony osobistej w kategorii ochrony nóg. Ich główną zaletą jest uniwersalność. Półbuty bardzo dobrze sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Można z nich korzystać właściwie przez cały rok, o ile nie istnieje zagrożenie ze strony bardzo niskiej temperatury. Półbuty są wygodne, dobrze chronią stopę przed urazami mechanicznymi i zapewniają jej solidne podparcie podczas chodzenia po nierównym terenie.

Sprawdź półbuty w sklepie internetowym Tara BHP

Sandały

Nietrudno się domyślić, że sandały robocze są typem obuwia, które stosuje się zawsze wtedy, gdy wykonujemy pracę w warunkach podwyższonej temperatury. Wbrew pozorom sandały mogą zapewnić bardzo solidną ochronę nóg, a precyzyjniej pisząc – stóp. Gruba podeszwa zapobiega urazom mechanicznym oraz bezpośredniemu kontaktowi z takimi czynnikami ryzyka, jak chemikalia czy popłuczyny po przetwórstwie mięsnym.

Sprawdź sandały w sklepie internetowym Tara BHP

Trzewiki

Bezapelacyjnie jest to najchętniej używany typ obuwia roboczego w naszym kraju. Trzewiki stosuje się przede wszystkim w warunkach budowlanych. Ich ogromną zaletą jest fakt, iż zapewniają podparcie dla stawu skokowego, którego urazy należą do najczęstszych skutków wypadków przy pracy. Trzewiki dzielimy na kilka kategorii, w tym na obuwie przeznaczone dla dekarzy, wyposażone w antypoślizgową podeszwę.

Sprawdź trzewiki w sklepie internetowym Tara BHP

Obuwie dla pilarzy

Jak sama nazwa wskazuje, ten typ obuwia ochronnego jest przeznaczony dla operatorów pił. Mamy tutaj do czynienia z wysokim obuwiem, szczelnie obejmującym staw skokowy i zapobiegającym dostawaniu się wiór do wnętrza. Solidna konstrukcja obuwia dla pilarzy minimalizuje urazy mechaniczne, w tym przecięcia, które w tym zawodzie niestety są na porządku dziennym.

Chodaki i klapki

Jest to kategoria obuwia przeznaczonego do pracy głównie w warunkach podwyższonej wilgotności, w zamkniętych pomieszczeniach, w tym na halach produkcyjnych oraz w sektorze gastronomicznym, w szpitalach i innych placówkach medycznych. Chodaki i klapki zapewniają bardzo wysoki komfort, jednocześnie minimalizując ryzyko poślizgnięcia się.

Sprawdź chodaki i klapki w sklepie internetowym Tara BHP

Wiesz już, w jakie środki do ochrony nóg warto zainwestować. Pora znaleźć te, które najlepiej sprawdzą się w Twojej profesji. Przejrzyj wszystkie propozycje dostępne w sklepie internetowym Tara BHP i skompletuj zestaw akcesoriów zapewniających Tobie lub Twoim pracownikom maksymalny poziom bezpieczeństwa.