Ochrona wzroku i słuchu: dlaczego jest tak ważna? Jak możesz ją sobie zapewnić?

Ochrona wzroku i słuchu: dlaczego jest tak ważna? Jak możesz ją sobie zapewnić?

Zwykle jest tak, że kompletując elementy stroju roboczego, na przykład na potrzeby wykonywania różnych prac w domu, warsztacie czy przydomowym garażu, skupiamy się wyłącznie na odzieży ochronnej: spodniach, obuwiu, rękawicach, ewentualnie bluzie czy kurtce. To oczywiście podstawa dbania o własne bezpieczeństwo, ale nie możemy tutaj bagatelizować także drobnych elementów chroniących przed różnego rodzaju urazami. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim ochronniki wzroku i słuchu. Oba narządy są bardzo narażone na skutki wypadków przy pracy, tym bardziej dziwi, że tak wiele osób w ogóle nie zaprząta sobie nimi głowy – to niestety prowadzi do wielu dramatów, o czym można się przekonać analizując statystyki Państwowej Inspekcji Pracy. Ochrona wzroku i słuchu jest szalenie ważna, a w dodatku można ją sobie zapewnić w łatwy sposób, wcale nie wydając przy tym dużych pieniędzy. W tym poradniku zebraliśmy dla Ciebie kilka bardzo polecanych propozycji.

Okulary ochronne

Wypada od nich zacząć, ponieważ w praktyce to właśnie okulary ochronne są najchętniej używanym akcesorium do ochrony wzroku. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nawet markowe produkty nie kosztują kroci i są w finansowym zasięgu każdego z nas. Biorąc pod uwagę, jak bardzo narażony na urazy podczas pracy fizycznej jest ludzki wzrok, nie ma się nawet nad czym zastanawiać i warto jak najszybciej zaopatrzyć się w takie okulary.

Nadal masz wątpliwości? Wydaje Ci się, że problem urazów oczu Cię nie dotyczy, bo przecież całe życie pracujesz bez okularów i nic złego nigdy Ci się nie stało? Nie życzymy Ci tego, ale pamiętaj, że limit szczęścia kiedyś się wyczerpie. Można sobie łatwo wyobrazić, z jakimi konsekwencjami wiąże się np. uderzenie metalowego odprysku ze szlifowania w gałkę oczną. Takich wypadków w ciągu roku jest mnóstwo.

Okulary ochronne zabezpieczają przede wszystkim przed:

  • Opiłkami
  • Drzazgami
  • Kontaktem z niebezpiecznymi substancjami
  • Pyłem
  • Iskrami

Inwestycja w okulary ochronne jest wręcz oczywistością. Nie warto tutaj szukać oszczędności, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nawet markowe produkty są tanie i łatwo dostępne. W naszym sklepie internetowym kupisz m.in. okulary ochronne 3m, czyli jednej z najbardziej renomowanych marek produkujących akcesoria BHP.

Rada

Jeśli okazjonalnie używasz spawarki, to bardzo dobrym wyborem dla Ciebie mogą być także okulary spawalnicze – są wygodne w noszeniu, a przy tym dobrze zabezpieczają wzrok przed szkodliwymi rozbłyskami.

Gogle ochronne

Stanowią bardzo dobre uzupełnienie dla okularów – taki tandem zapewni Ci już naprawdę solidną ochronę wzroku. Gogle ochronne, które oczywiście kupisz w naszym sklepie internetowym, są tanim i zadziwiająco skutecznym sposobem na to, aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom np. podczas szlifowania, używania wyrzynarki czy piłowania drewna. I właśnie pilarze są tą grupą, której szczególnie rekomendujemy zainwestowanie w gogle ochronne.

Podstawowym zadaniem takich gogli jest zabezpieczenie gałek ocznych przed odpryskami, czyli różnego rodzaju opiłkami, które mogą trafić w oko z ogromną prędkością i nawet doprowadzić do trwałej utraty wzroku (częściowej lub całkowitej).

W naszym sklepie kupisz m.in. gogle ochronne 3m, które charakteryzują się bardzo wysokim komfortem noszenia. Dzięki wentylacji nie musisz się martwić parowaniem, natomiast elastyczna taśma umożliwia bezproblemowe dopasowanie gogli do twarzy.

Ochronniki słuchu

Jeśli wcześniej pisaliśmy tym, że w Polsce bardzo często bagatelizuje się znaczenie ochrony wzroku, to co można napisać o ochronie słuchu? Ten narząd jest regularnie narażany na uszkodzenie, a powód jest prozaiczny: osoby wykonujące różne prace w warunkach podwyższonego hałasu w ogóle nie zdają sobie sprawy, jakie mogą się z tym wiązać konsekwencje.

Chodzi już nawet nie tylko o to, że silny, gwałtowny hałas może trwale uszkodzić słuch. Problemem okazuje się być również wielogodzinna, regularna praca w hałaśliwym otoczeniu – na przykład w magazynie, na budowie czy hali sprzedażowej. Do tego dochodzi cała gama prac, w trakcie których zawsze nasz słuch jest narażony na zbyt wysokie natężenie dźwięku. Można tutaj wymienić chociażby szlifowanie, cięcie drewna piłą, obsługę maszyny budowlanej, używanie kosy spalinowej czy nawet kosiarki z napędem spalinowym.

Ochronniki słuchu powinny zatem stanowić podstawowy element wyposażenia każdej osoby, która ima się wymienionych wcześniej prac czy po prostu na co dzień funkcjonuje w hałaśliwych warunkach. Dotyczy to także domowych majsterkowiczów, osób samodzielnie serwisujących samochód czy wykonujących różne prace w ogrodzie.

Podkreślmy, że inwestycja w skuteczne zabezpieczenie słuchu nie jest szczególnie kosztowna. Dobre, markowe nauszniki przeciwhałasowe można kupić za mniej niż 100 złotych. Ich noszenie nie jest ani trochę uciążliwe, natomiast komfort, jaki odczuwa się po całym dniu pracy w nausznikach jest wart tego, aby zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i jednak „przeprosić się” z tak podstawowym akcesorium BHP.