Odzież i akcesoria BHP – co wchodzi w skład podstawowego wyposażenia pracownika budowlanego?

Odzież i akcesoria BHP – co wchodzi w skład podstawowego wyposażenia pracownika budowlanego?

Statystyki prowadzone przez Państwową Inspekcję Pracy nie pozostawiają wątpliwości. Branża budowlana wciąż jest tą, w której dochodzi do największej liczby wypadków przy pracy – w tym ze skutkiem śmiertelnym. Choć liczba wypadków z roku na rok maleje, to nie zmienia się jedno: niosą one ze sobą ogromne ryzyko ciężkich urazów. Na szczęście pracodawcy są coraz bardziej świadomi tego, jak ogromna odpowiedzialność za zdrowie i życie pracowników spoczywa na ich barkach. Dlatego obserwujemy sukcesywny wzrost sprzedaży specjalistycznej odzieży i akcesoriów BHP wchodzących w skład podstawowego wyposażenia pracownika budowlanego. Jeśli sam właśnie musisz skompletować taki niezbędny zestaw, to nasz poradnik z pewnością Ci w tym pomoże. Sprawdź, w jakie elementy koniecznie musisz zainwestować.

Obuwie ochronne

Zacznijmy od absolutnej podstawy, czyli właśnie obuwia ochronnego. W przypadku pracowników budowlanych pełni ono nieocenioną funkcję, ponieważ z jednej strony zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa podczas wykonywania prac np. na wysokości czy nierównym terenie, a z drugiej w dużej mierze odpowiada za komfort pracownika.

Wybierając obuwie ochronne nigdy nie należy kierować się wyłącznie kryterium ceny. Znacznie ważniejsze jest to, aby buty były dobrze dobrane do charakteru pracy wykonywanej przez użytkownika, spełniały obowiązujące w Polsce normy jakościowe, a także charakteryzowały się ponadprzeciętną trwałością.

Zakup butów ochronnych stanowi niemały wydatek, zwłaszcza w sytuacji, gdy przedsiębiorca zatrudnia kilkunasto - czy kilkudziesięcioosobową brygadę. Tym bardziej warto tutaj zainwestować w produkty wysokiej klasy, które dają pewność, że będą mogły być użytkowane przez długi czas i – pisząc obrazowo – na siebie zarobić.

Jeśli chodzi o rodzaje obuwia dla pracowników budowlanych, to wybór jest naprawdę duży. Sporą popularnością cieszą się szczególnie półbuty ochronne, które zapewniają dobre zabezpieczenie przed typowymi urazami (np. stłuczenie palców czy przebicie stopy ostrym przedmiotem), ale jednocześnie świetnie sprawdzają się w polskich warunkach klimatycznych i są bardzo uniwersalne – bez problemu można ich używać wewnątrz oraz na zewnątrz budynków.

Odzież BHP

Jest to na tyle szeroka kategoria produktów, że w oparciu o nią można bez problemu skompletować cały zestaw odzieży ochronnej i ostrzegawczej dla pracowników budowlanych. Pisząc o odzieży BHP mamy na myśli wszystko to, co jest przydatne podczas wykonywania prac na budowie. Podstawową rolą takiej odzieży jest zapewnienie pracownikowi bezpieczeństwa w kontakcie z różnymi przedmiotami, substancjami czy narzędziami, a także zagwarantowanie mu wysokiego komfortu pracy.

Ważną cechą odzieży BHP jest oczywiście to, że umożliwia ona wygodne przechowywanie np. drobnych narzędzi czy różnego rodzaju akcesoriów potrzebnych pracownikowi budowlanemu – jak śruby, wkręty, mocowania etc. Na tym polu szczególnie wyróżniają się gotowe ubrania robocze. Jeśli jednak pracownicy preferują stroje dwuczęściowe, to spokojnie można im zapewnić bluzy robocze i np. spodnie ogrodniczki z dużą liczbą praktycznych kieszeni.

Przy wyborze odzieży BHP należy się kierować dokładnie tymi samymi kryteriami, o których wspomnieliśmy przy okazji butów ochronnych. Jakość jest zawsze na pierwszym miejscu. Inwestycja w markową odzież się opłaci, ponieważ będzie ona służyć pracownikom przez długi czas. Ponadto pracownicy z pewnością docenią fakt, iż pracodawca dba o ich komfort i bezpieczeństwo zapewniając im wysokojakościową odzież, która realnie zwiększa stopień ochrony podczas wykonywania prac budowlanych.

Rada

Kompletując odzież dla pracowników warto od razu zainwestować w ubrania z elementami odblaskowymi lub – w przypadku wykonywania np. robót drogowych – w specjalną odzież ostrzegawczą.

Okulary ochronne

Bez nich nie ma mowy o bezpiecznym wykonywaniu jakichkolwiek robót budowlanych. Zadziwiające, jak często pracownicy zapominają o używaniu okularów ochronnych lub też jawnie bagatelizują zalecenia pracodawcy oraz podstawowe zasady BHP.

Okulary ochronne oraz inne elementy zabezpieczające wzrok i twarz pracowników budowlanych muszą być produktami bardzo wysokiej jakości, atestowanymi, sygnowanymi logo renomowanych producentów. To gwarantuje nie tylko maksymalne bezpieczeństwo, ale także odpowiedni komfort ich noszenia, co na budowie ma niebagatelne znaczenie.

Hełmy ochronne

Wszyscy dobrze wiedzą, do czego służą, natomiast teoria sobie, a życie sobie… Na polskich placach budowy zbyt często można zauważyć pracowników bez hełmów ochronnych, co jest bardzo nieroztropne. Taki hełm realnie chroni przecież przed bardzo poważnymi skutkami nawet z pozoru błahych wypadków – jak uderzenie głową w metalową konstrukcję rusztowania.

Hełmy ochronne obowiązkowo muszą się znaleźć na wyposażeniu pracowników budowlanych i bez nich nie ma mowy o tym, aby skompletować gotowy zestaw odzieży i akcesoriów BHP zwiększających bezpieczeństwo pracy.