Gogle i okulary ochronne BHP: nie tylko dla profesjonalistów

Gogle i okulary ochronne BHP: nie tylko dla profesjonalistów

Podstawową funkcją wszystkich akcesoriów i artykułów BHP jest zwiększenie bezpieczeństwa pracy i ochrona przed czynnikami ryzyka występującymi na danym stanowisku. Każdy pracodawca, ale i pracownik powinien sobie zdawać sprawę z tego, że czasami wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, aby doszło do nieszczęścia. Można tego uniknąć stosując odpowiednie środki ochrony osobistej. Do tej kategorii zaliczymy oczywiście gogle i okulary ochronne BHP. Powszechnie kojarzymy je z wyposażeniem osób wykonujących specjalistyczne roboty z użyciem ciężkiego sprzętu, na przykład budowlanego. Okazuje się natomiast, że powinni je stosować również hobbyści. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Dlaczego MUSISZ używać gogli i okularów ochronnych BHP?

Wiemy, że nawet bardzo doświadczeni fachowcy często rezygnują z używania tych akcesoriów BHP. Wszystko jednak „do czasu”. Oczywiście nikomu nie życzymy przykrego wypadku, ale każdy powinien sobie zdawać sprawę z tego, jak wysokie jest ryzyko urazu czy to twarzy, czy oka, kiedy nie stosujemy odpowiednich środków ochrony osobistej.

Nie będziemy się zagłębiać w teorię. Skupmy się na praktyce. Załóżmy, że jesteś operatorem szlifierki kątowej, której używasz do cięcia stalowych kanałów wentylacyjnych. Generuje to ogromną produkcję rozgrzanych do czerwoności iskier. Od czasu do czasu spadają one na Twoją twarz, ale się tym nie przejmujesz – jesteś do tego przyzwyczajony. Co się jednak stanie w momencie, gdy iskra czy choćby drobny opiłek rozgrzanego metalu trafi Cię w oko?

Skutkiem może być poważny uraz, a nawet częściowa utrata wzroku. Takie sytuacje się po prostu zdarzają, a jak wynika ze statystyk prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy, to właśnie urazy narządu wzroku należą do najczęstszych kontuzji doznawanych na placach budowy, w leśnictwie oraz w rolnictwie.

Inny przykład. Pracujesz przy wyrębie lasu i jesteś operatorem piły łańcuchowej. Masz w tym duże doświadczenie, praca postępuje szybko – oczywiście nie używasz gogli ani okularów ochronnych BHP. W jednym momencie w Twoje oko może trafić rozpędzona drzazga, która uszkodzi gałkę oczną i spowoduje utratę wzroku. To poważna kontuzja, która prawdopodobnie zmusi Cię do przebranżowienia.

Podobne wypadki niestety są na porządku dziennym, a przecież można im bardzo łatwo zapobiec. Wystarczy sumiennie używać gogli i okularów ochronnych BHP.

Dlaczego niektórzy rezygnują z takiej ochrony?

Najczęstszym argumentem, jaki podają fachowcy, jest to, że rzekomo noszenie gogli lub okularów ochronnych BHP jest niewygodne. Tutaj jednak kłania się kwestia prawidłowego dobrania akcesorium do kształtu twarzy. Ważne jest przy tym, aby zainwestować w markowe gogle lub okulary – takie, które gwarantują dobre doleganie do twarzy, są lekkie i praktycznie niewyczuwalne, a przy tym nie parują w trakcie pracy.

Nieprzypadkowo w ofercie sklepu internetowego Tara BHP znajdziesz okulary i gogle ochronne firm 3M, Delta PLUS oraz Portwest. Są to marki godne zaufania, których produkty prezentują bardzo wysoką jakość wykonania. Są wygodne w noszeniu, a więc praktycznie wykluczają zasłanianie się niskim komfortem.

Niektórzy fachowcy wychodzą też z założenia, że skoro nigdy nic im się nie stało, to po co mają się kłopotać zakładaniem gogli czy okularów BHP. Tutaj jednak kłania się popularne prawo Murphy’ego. Nigdy nie możesz mieć pewności, że tym razem to nie Ty znajdziesz się w smutnych statystykach wypadków Państwowej Inspekcji Pracy.

Kiedy jeszcze trzeba używać gogli i okularów ochronnych BHP?

Już w tytule tego poradnika zdradziliśmy, że poświęcimy trochę miejsca osobom wykonującym różne prace amatorsko czy hobbystycznie. Jest to o tyle ważne, że na przykład domowi majsterkowicze generalnie bardzo rzadko stosują jakiekolwiek środki ochrony osobistej – a przecież oni także są narażeni na groźne wypadki, w tym związane z urazami twarzy czy narządu wzroku.

Dobrym przykładem będzie tutaj niepozorne przycinanie trawnika zwykłą podkaszarką lub kosą spalinową. To nic skomplikowanego, ale okazuje się, że taka czynność generuje bardzo poważne zagrożenie dla operatora. Czy wiesz, że maleńkie źdźbło trawy może być wyrzucane spod kosy z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę? Wyobraź sobie, co się stanie w momencie, gdy trafi Cię ono w samo oko. Groźna kontuzja gotowa. Nie musimy chyba dodawać, że takiego zagrożenia można łatwo uniknąć stosując gogle lub okulary ochronne BHP.

Takie akcesoria powinny być bezwzględnie używane także podczas prowadzenia innych prac hobbystycznych czy majsterkowania, jak chociażby:

  • Cięcie metali szlifierką;
  • Wiercenie w metalu i drewnie;
  • Cięcie i rąbanie drewna na opał;
  • Wykonywanie drobnych napraw w samochodzie;
  • Mycie kostki brukowej czy ścian myjką wysokociśnieniową;
  • Spawanie migomatem (używamy wówczas specjalnych okularów spawalniczych);

Nie bagatelizuj zagrożenia, z jakim wiąże się wykonywanie tego typu prac. Zawsze chroń swój wzrok przed bardzo prawdopodobnymi urazami. Zakup markowych gogli lub okularów ochronnych BHP jest jedną z najlepszych inwestycji we własne bezpieczeństwo.