Ochrona głowy: podstawa bezpieczeństwa

Ochrona głowy: podstawa bezpieczeństwa

Urazy głowy należą do najczęstszych skutków wypadków w naszym kraju. Co gorsza, tego typu kontuzje zaliczamy do kategorii tych najcięższych, niosących ze sobą bardzo poważne konsekwencje, wyłączających pracownika z pracy na wiele tygodni, nierzadko kończących się koniecznością trwałego przerwania kariery zawodowej. Do urazu głowy może dojść w zupełnie prozaicznej sytuacji. Mimo to wielu pracowników, ale też niestety pracodawców, lekceważy zagrożenie. Tymczasem można mu skutecznie przeciwdziałać lub przynajmniej znacząco ograniczyć ryzyko groźnego wypadku, w którym dojdzie do uszkodzenia głowy. Wystarczy „tylko” zainwestować w odpowiednie środki ochrony osobistej oraz przestrzegać przepisów w zakresie ich używania. Ochrona głowy powinna być priorytetem w każdej firmie. Jakie akcesoria idealnie się do tego nadają? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Dlaczego ochrona głowy jest tak ważna?

Na wstępie zaznaczmy, że pisząc o „ochronie głowy” mamy na myśli nie tylko zabezpieczenie głowy sensu stricte, ale także twarzy, oczu oraz dróg oddechowych. Chodzi więc o zapewnienie sobie lub pracownikowi kompleksowego bezpieczeństwa w zakresie ochrony przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, z którymi można mieć kontakt od szyi w górę.

Takie zagrożenia występują w praktycznie każdym zawodzie związanym z wykonywaniem pracy fizycznej. Warto tutaj wymienić tylko te najczęstsze czynniki, jak chociażby:

  • Pył
  • Opary chemiczne
  • Odpryski
  • Opiłki metali
  • Iskry
  • Drzazgi
  • Gruz i kamienie
  • Twarde przedmioty
  • Elementy konstrukcyjne budynków

Zetknięcie się z którymkolwiek spośród tych czynników może się skończyć bolesnym urazem, poważną kontuzją, a w skrajnym przypadku nawet trwałym uszkodzeniem ciała. Stąd przepisy i zalecenia BHP mówią jasno: na każdym stanowisku, na którym występuje zagrożenie uszkodzenia głowy, twarzy, narządu słuchu czy wzroku oraz dróg oddechowych, bezwzględnie należy używać specjalistycznych środków ochrony. Omówmy je po kolei.

Hełmy, czyli podstawowa ochrona głowy

Hełmy ochronne są absolutnie podstawowym środkiem ochrony osobistej zabezpieczającym przed różnego rodzaju urazami w obrębie głowy. Standardowo korzysta się z nich na placach budowy, gdzie istnieje realne ryzyko np. upadku ciężkiego przedmiotu czy uderzenia się o np. belkę, niski sufit czy framugę drzwi.

Rada

Hełmów ochronnych należy również używać podczas wykonywania prac na wysokości – są zatem niezbędnym elementem wyposażenia alpinistów przemysłowych.

Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż kaski ochronne pełnią na placu budowy także funkcję informacyjną. Po kolorze hełmu możemy poznać, czy mamy do czynienia z np. elektrykiem, pracownikiem fizycznym czy może kierownikiem budowy lub inspektorem nadzoru budowlanego.

Sprawdź hełmy ochronne w sklepie internetowym Tara BHP

Ochrona dróg oddechowych

Środki do ochrony dróg oddechowych również są zaliczane do kategorii przedmiotów BHP zapewniających ochronę głowy pracownika. Można tutaj wymienić przede wszystkim różnego rodzaju maski oraz maseczki. Zapobiegają one wdychaniu pyłów, w tym zawierających substancje chemiczne (także rakotwórcze). Dobra maseczka chroni drogi oddechowe pracownika przed kontaktem z np. kurzem czy cząsteczkami wełny mineralnej, jak również chemikaliami (lakiery, farby, rozpuszczalniki etc.).

Sprawdź środki do ochrony dróg oddechowych w sklepie internetowym Tara BHP

Ochrona słuchu

Słuch jest narządem wyjątkowo narażonym na urazy podczas wykonywania różnego rodzaju prac budowlanych, ale także ogrodowych. Do jego uszkodzenia może dojść w zupełnie niespodziewanej sytuacji – i nie musi to nastąpić od razu. Jeśli pracownik jest narażony na regularne wykonywanie swoich obowiązków w hałasie, to w końcu może zaobserwować u siebie wyraźne pogorszenie słuchu – a to stanowi już bezpośrednie zagrożenie dla niego oraz innych osób. Dodatkowo nie zapominajmy, że praca w hałasie osłabia koncentrację oraz wzmaga zmęczenie. Dlatego należy tutaj stosować profesjonalne ochronniki słuchu.

Sprawdź ochronniki słuchu w sklepie internetowym Tara BHP

Ochrona wzroku

Ma ogromne znaczenie, ponieważ do uszkodzenia narządu wzroku może dojść w najmniej spodziewanym momencie. Wystarczy drobny opiłek, iskra czy drzazga, aby pracownik uległ poważnemu wypadkowi, wyłączającemu go z aktywności zawodowej na bardzo długi czas. Do kategorii środków ochrony wzroku zaliczamy przede wszystkim gogle oraz okulary, które dobiera się w zależności od rodzaju wykonywanej pracy i tym samym istniejących czynników ryzyka.

Sprawdź okulary i gogle ochronne w sklepie internetowym Tara BHP

Nie ma zatem znaczenia, w jakiej branży działasz, jakie obowiązki wykonujesz na co dzień, czy jesteś profesjonalistą czy może tylko okazjonalnie realizujesz roboty, które niosą ze sobą choćby minimalne ryzyko urazu w obrębie głowy. Zawsze przed przystąpieniem do pracy sięgnij po odpowiedni środek ochrony osobistej. Szeroki wybór akcesoriów z kategorii „Ochrona głowy” znajdziesz w specjalistycznym sklepie internetowym Tara BHP.